środa, 29 lipca 2020

Nowe Miasto - śladami powstania warszawskiego (część II)


W czasie powstania warszawskiego obrona Starego Miasta owiana jest swoistą legendą. Zapraszam na drugi spacer śladami powstania warszawskiego w rejon Nowego Miasta: Pl. Krasińskich, Nowe Miasto, PWPW, Miodową.

ZOBACZ JESZCZE!!!
> Stare Miasto - śladami powstania warszawskiego cz. I > https://powstaniew1944.blogspot.com/2020/03/stare-miasto-sladami-powstania.html

Śladami powstania warszawskiego, powstanie warszawskie, 1944, Nowe Miasto, Plac Krasińskich, Miodowa, PWPW,


wtorek, 28 lipca 2020

Przed godziną W. Sytuacja militarna na froncie wschodnim


Sytuacja militarna na froncie wschodnim przed wybuchem powstania warszawskiego w 1944 roku, przed godziną W. Od 22 czerwca 1944 roku podczas ofensywy Bagration Armia Czerwona zbliża się do stolicy Polski Warszawy. Wśród Niemców w związku z nadciąganiem Sowietów szerzy się panika, która osiągnęła punkt kulminacyjny w dniach 23-24 lipca i trwała do 27 lipca.

Godzina W, wybuch powstania warszawskiego, front wschodni, ofensywa Bagration, dr Szymon Niedziela, 

piątek, 24 lipca 2020

W konspiracji - cz. I - mjr Jakub Nowakowski ps. Tomek


O zaangażowaniu się w konspirację, mały sabotaż, szkoleniu wojskowym przed wybuchem powstania warszawskiego wspomina mjr Jakub T. Nowakowski ps. Tomek, żołnierz batalionu Zośka, a w powstaniu warszawskim zgrupowania "Żniwiarz".

ZOBACZ JESZCZE!!!:
> Stanisław Sieradzki Świst w konspiracji > https://powstaniew1944.blogspot.com/2020/05/stanisaw-sieradzki-ps-swist-zonierz.html

Nowakowski, powstanie warszawskie, Jakub Nowakowski, mjr Jakub Nowakowski Tomek, batalion Zośka, konspiracja, Żniwiarz,

środa, 22 lipca 2020

Powązki wojskowe - pomnik Gloria Victis - 1 sierpnia


Pomnik Gloria Victis to monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie powstania warszawskiego, znajdujący się na cmentarzu na Powązkach Wojskowych w Warszawie.


Co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 (w godzinę W) przy pomniku Gloria Victis odbywają się uroczystości rocznicowe wybuchu powstania warszawskiego,


z licznym udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, ich rodzin oraz mieszkańców Warszawy.


Pomnik Gloria Victis, Powązki Wojskowe, Godzina W, rocznica powstania warszawskiego, uroczystości rocznicowe, 

wtorek, 21 lipca 2020

Park Dreszera na Mokotowie


W czasie powstania warszawskiego park Dreszera na Mokotowie znajdował się w centrum walk tej dzielnicy. Od 2 do 13 sierpnia stanowił pierwszą linię polskiej obrony od północy, a w dniach 25 - 27 września 1944 roku od południa.


Podczas powstania park stał się jednym z największych tymczasowych cmentarzy. Po 1945 roku ciała pochowanych tam osób ekshumowano, a w 1951 roku przywrócono pierwotny wygląd i funkcję parku.


We wrześniu 1985 roku w parku Dreszera odsłonięto pomnik "Mokotów Walczący 1944", upamiętniający uczestników powstania warszawskiego na Mokotowie.


Mokotów, powstanie na Mokotowie, park Dreszera, Mokotów 1944, pomnik w parku Dreszera, pomnik Mokotów Walczący,